Haberler

Bedelli Askerlik Yapan Tazminatsız Çıkarılamaz / Okan Güray Bülbül

Bedelli askerlik için işyerinden ayrılacak işçiye ücretsiz izin veriliyor. Ancak işçinin kıdem tazminatı hak ettiği yönündeki düzenleme de halen varlığını koruyor. Yani işveren bunu istifa sayıp, kıdem tazminatı vermeden çıkaramaz.

Soru: Dört yıldır özel bir şirkette çalışıyorum, noter kanalıyla askerlik sebebiyle ayrıldığımı belirtip, sevk belgemle gönderdim. İşveren ise kıdem tazminatına hakkın yok dedikten sonra beni ‘03’ koduyla istifa olarak işten çıkarmış. Hem tazminat alamıyorum, hem de askerlikten sonra işsizlik maaşım da yandı. Ne yapmalıyım? (Asım Emlek)

İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİR

Cevap: Bedelli askerlik için işçilere işveren tarafından ücretsiz izin verilmesi yönünde düzenleme yapılmış durumda. Ancak askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı hak ettiği yönündeki düzenleme de halen 1475 sayılı İş Kanunu’nda varlığını koruyor. Yapmanız gereken, yaptığınız bildirimin askerlik nedeniyle işten ayrılma olduğu, istifa niteliği taşımadığı ve bu nedenle kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiği iddiasıyla önce arabulucuya başvurmanız, sonuç alamamanız halinde dava açmanız gerekecektir. Haklı bulunmanız halinde çıkış kodunuz değiştirilecek ve bedelli askerlikten sonra hak etmişseniz işsizlik maaşı alabileceksiniz.

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − eighteen =

Kapat
Araç çubuğuna atla