Şükürler Olsun

Şükürler olsun ki –ya başarılı olursam- kaygıma son verebildim.

Girişimleri ertelediğim, adım atmaktan kaygı duyduğum ve harekete geçmekten çekindiğim zamanlarım oldu. Uzun uzun nedenlerini araştırdım. Öğrendim ki ben –başarılı olmaktan-korkuyorum

Evet, başarı insanı korkutabiliyor. Taşınması çok kolay bir sonuç değil, sorumluluk istiyor, cesaret gerekiyor.

 

Geçmişe baktığımda şunu gördüm: Kendime güvenerek yola koyulmayı biliyorum. Uygun tohumu ekiyor, ona bakıyor ve gereken her şeyi sunuyorum. Gelişimi bekliyor ve tomurcuklanma sürecini keyifle izliyorum. Sonra –nasılsa artık meyve vermeye başlayacak-diyerek arkamı dönüp gidiyorum. Neden olgunlaşıp meyve haline gelmesini görmek istemediğimi bir türlü anlayamıyordum. Bu nedenle ulaşamadığım öyle çok şey oldu ki.

 

Sonunda anladım ki başarılı olmaktan korkuyorum. Hazır olmadığımı düşündüğüm için belki de…

 

Çünkü içinde bulunduğum ortam beni mutlu etsin ya da etmesin alıştığım, tanıdığım, güvendiğim bir yer. Diğerini henüz bilmiyorum ve belki de rahatımın bozulacağını sanıyorum. Başarıyı hak ettiğime gerçekten inanmadığım için de eski durumu korumaya ısrarla devam ediyorum. Bunun farkına vardıktan sonra yaşam daha anlamlı olmaya başladı. Korkacak hiçbir şey olmadığını gördüm.

 

Zaten başarı ya da başarısızlık nedir ki? Gelip geçen durumlara verilen bir isim, o kadar. Ne olursa olsun, sonucun bizim için iyi olacağını biliyorum artık. Yine de içimdeki olumsuz sesin bazen beni kandırdığı oluyor. Tepkilerimi kontrol edemeyebiliyorum. Bununla beraber, sınırlayıcı inançlarımdan uzaklaştıkça başarılı ya da başarısız olmak gibi bir kaygı taşımadığı görebiliyorum.

 

Yaradan’ a şükürler olsun ki evrenin yasaları da inançlarım doğrultusunda hareket ediyor.

Kaynak: Meral Ceylan / Şükür Defteri

 

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

Kapat
Araç çubuğuna atla