Şükürler Olsun

Şükürler olsun ki sonunda kendi sorumluluğumu taşımam gerektiğini anladım.

Yaptığım ya da yapmadığım hiçbir şey başkalarının yüzünden değil. Onları suçlayarak bir çözüme ulaşamam. Sorumluluğu diğerlerine yüklediğimde, sadece gücümü onlara vermiş olurum. Giderek yaşam enerjim tükenmeye başlar. Bu tükeniş beni alıngan, kırılgan ve dayanıksız yapar. Bunu nihayet öğrenebildim.

 

Sorumluluk gerçekleri yadsımak değil, onları olduğu gibi kabul etmek üstlenmektir. Sevgiyle, olanı sahiplenip çözüm yollarına baktığımızda evren bize inanamayacağımız kadar çok seçenek sunar. Önemli olan onları fark edebilecek kadar uyanık olmaktır.

 

Sorumluluk sahibi insan başkalarını olduğu gibi, kendini de suçlamaz elbette. Yaptığı şeylerin, o zaman sahip olduğu düşünceleriyle iyi olduğunu bilerek yaptığına inanır. Sonuç istediği gibi olmasa da, şimdiki düşünceleri çok farklı olsa da bu deneyimden ders alır. Kaçarak hiçbir yere varılamayacağını bilir.

 

Şimdi her ne olursa olsun, her nerede ve her kimle yaşıyorsam sorunların sebeplerini dışarıda aramıyorum. Ben dış güçler tarafından yönlendirilen bir kukla değilim, insanım.

 

Ve yeryüzüne gelmiş olma mucizesine değer bir şekilde yaşamımı oluşturmakla görevliyim. Hepsi bu!

 

Yaradan’ a şükürler olsun ki bugün “Ben kendi yaşamımın sorumlusuyum” diyecek kadar insan olmayı başarbildim.

Kaynak: Meral Ceylan / Şükür Defteri
Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 10 =

Kapat
Araç çubuğuna atla