Şükürler Olsun

Şükürler olsun ki hepimizin iyi niyetle hareket ettiğimize inanıyorum.

Şükürler olsun ki hepimizin iyi niyetle hareket ettiğimize inanıyorum.

 

Her davranışın temelinde iyilik olduğunda inanıyorum. Böyle düşündüğümde karşımdaki insanı anlamak öyle kolay oluyor ki.

 

Bana öfkeyle bağıran bir insanı suçlayamıyorum. O kendisini öyle değersiz hissetmiş olmalı ki bağırarak bunu geri kazanmaya çalışıyor. Bana nefretle bakan birinin kendine verdiği zararı düşündüğümde ona sadece acıyabiliyorum. Acımasızca eleştirilen nasıl karmaşık duygular içinde kıvrandıklarını hissedebiliyorum. Ben, bunun gibi davranışları içselleştirmediğimde bana ne etkisi olabilir ki? Şemsiyemin üzerine damlayan yağmur damlalarının süzülüp gitmesi gibi… Akıp gidiyor. Bunu keşke hepimiz, her zaman başarabilsek. Çevremdeki insanların tavırları benim istediğim gibi olmak zorunda değil. Biz farklılıklarımızla bir arada olabiliriz.

 

Diğer insanlarda iyiyi görmeye çalışarak kendi içimdeki iyiyi görmek ve ona ulaşmak istiyorum aslında. Başkalarında görebileceğim şeyler sadece kendimde olanlardır.

 

Hoşgörüyle insanlara bakabilmek beni mutlu ediyor. Dünyayı bir cennet ya da cehennem olarak görmek bize bağlı. Ve kuşkusuz, inanıyorum ki Yaradan’ ın yarattığı her şey zaten iyi. Şükürler olsun!

Kaynak: Meral Ceylan / Şükür Defteri
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − nine =

Kapat
Araç çubuğuna atla