Şükürler Olsun

Şükürler olsun ki diğerleriyle iletişimimde kişisel algılamayı en aza indirmeye çalışıyorum.

Hepimiz güzel ilişkiler içinde mutlu yaşamayı istiyoruz. Bizi, bizim gibi anlasınlar diye bekliyoruz. Bununla beraber, karşımızdakinin ne istediği ile ilgilenmiyoruz. Ağzımızdan çıkan sözlerin aynı şekilde anlaşılamayabileceği aklımıza bile gelmiyor. Oysa insanlar, genellikle kendi algıları çerçevesinde görüyor ve duyduklarını yorumluyorlar. Bu nedenle de yaşamdaki sorunların birçoğu algılama farklılıklarından ortaya çıkıyor. Biliyorum ki milyarlarca insan; birbirinden değişik, aynı sayıda dünya demek. Benim gibi olmayan dünyalara saygı duymayı öğreniyorum.

 

Üstelik, karşımdaki insanın hoşa gitmeyen davranışı bana yönelik görünse bile bazen hedef ben olmayabilirim. Belki de kişinin o andaki kendi durumu ile ilgilidir. İletişimde bunun öneminin farkındayım. Deneyimlerimle kişisel algılamadan olabildiğince arınmayı öğrendim.

 

Ayrıca birine kızdığımda, alındığımda, incindiğimde bu benim gerçeğimdir, karşımdaki insanın değil. O kişi bunlara sebep olur sadece. Bu nedenle böyle bir durumda bunu yaratan geçmiş düşüncelerimin neler olabileceğine odaklanıyor ve ortaya çılan duygularımı anlamaya çalışıyorum. Böylece duyguyu hissetmeyi deneyimlerken altında yatan gerçek sebeplerimi de fark edebiliyorum.

 

Artık beni ilgilendirmeyen hiçbir sözü ya da davranışı üstüme alınmıyorum. Kendimi biliyorum. Bir başkasının beni bildiğinden daha çok hem de. Yaradan’ a şükürler olsun.

Kaynak: Meral Ceylan / Şükür Defteri
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + five =

Kapat
Araç çubuğuna atla